Wiele osób uważa, że teściowa jest po to, żeby utrudniać ludziom życie i jest to jedyna funkcja w związku z którą znajduje się na tym świecie. Temat teściowej przewijał się już u mnie na blogu nie raz i zawsze rozpalał do czerwoności czytelników, którzy swój gniew przelewali na komentarze pod wpisem.

– Jaka jest najlepsza teściowa?
– Na sto dwa!
– Jaka jest teściowa na sto dwa?
– Sto kilometrów od domu i dwa pod ziemią. 🙂

Teściowa to jedna z osób, która potrafi rozwścieczyć człowieka. Ale nie wsadzajmy wszystkich teściowych do jednego wora, chociaż wiem, że nie jedna z Was marzy o worku na teściową, a dokładniej to o worku w którym ona siedzi i jest on szczelnie zamknięty, to marzenie musicie odstawić na później.

Teściowa czuje się w obowiązku pytać, kiedy będą wnuki

W nas młodych, rośnie świadomość, że wiele par dotyka problem niepłodności. Stąd też zdajemy sobie sprawę, że to zjawisko nie należy do rzadkości. Problemy z płodnością stają się obecnie czymś powszechnym. Mądrzejsi wiedzą, że pytania o przyszłe potomstwo i plany prokreacyjne innych osób są nietaktem. Zauważyłam również, że część uświadamia sobie to dopiero, kiedy ma możliwość zobaczenia, jak wyglądają długie starania o dziecko np. od bliskich. Ludzie nie wiedzą – dlatego ranią.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że teściowa może nie wiedzieć, że niepłodność dotyka co piątą parę. Ona czasy prokreacji ma dawno za sobą i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, że ludzie mogą mieć z tym problem i że ten problem znajduje się pod jej dachem i przy jej stole.

Czy teściowej warto mówić, że staracie się o dziecko?

Jeżeli teściowa wywołuje u Ciebie przykrość takimi pytaniami, to powiedz jej wprost, że się staracie i tylko Was niepotrzebnie stresuje. Ha, ale powiedziałam. Powiedz tak teściowej. Jeżeli jesteś na etapie w którym Twoja teściowa zaczęła Cię irytować pytaniami o wnuka, przeczytaj co możesz zrobić z tej sytuacji. Mam nadzieje, że odpowiedzi, które udzielisz na poniższe pytania pomogą Ci się z nią porozumieć.

  1. Czy Twoja teściowa wie, że staracie się o dziecko?
  2. Czy warto jej mówić, że się staracie?
  3. Czy ona to zrozumie i będzie wsparciem? Jak tak, to nie ma co tego ukrywać.
  4. Jeżeli Twoja teściowa drwi z Waszego problemu lub nazywa Cię niewartościową kobietą, to przypominam, że jest jeszcze Twój mąż, który może coś powiedzieć. A jeżeli nie mówi nic – to przykro mi, ale tkwicie w toksycznej relacji, którą trzeba się zająć. Nie pozwól, żeby ktoś Cię tak traktował.
  5. Jeżeli Twoja teściowa nie zrozumiała przekazu “Nie pytaj się mnie kobieto o wnuki, bo się staramy i robisz nam przykrość” to trzeba zastanowić się, czy nie jest głucha. Jeżeli jest głucha, to nie musisz się nią przejmować.
  6. Jeżeli jednak Twoja teściowa robi to celowo (pamiętaj, że osoby starające się o dziecko – inaczej odbierają rozmowy na temat dzieci, które poruszane w ich obecności – uważają za złośliwość). Miej to na uwadze, bo może nie jest taka zła.
  7. Jeżeli ewidentnie robi to celowo i nic do niej nie dochodzi, a potwierdziłaś, że nie jest głucha, to znak, że jest człowiekiem opornym na wiedzę z upośledzonym ośrodkiem empatii. Tego się nie leczy, nie diagnozuje, tego się unika.

Hi!

Niestety nie ma złotej rady na tego typu zachowania. Jeżeli pomimo Twoich próśb nic do niej nie dociera, to pamiętaj, że…

Przyjacielem jest ten, co chce dla Ciebie dobrze, a nie ten, co kopie pod Tobą dołki i ma satysfakcje, że do nich wpadasz.

Jak z teściową radzą sobie inni?

zapisz się do (1)

Zapytałam dziewczyny z grupy towsrodku-grupa ogólna na facebooku, jak sobie radzą z tym problemem i po żywej debacie jest trochę wniosków. Dzięki dziewczyny za dyskusję!

Wnioski:

1. Warto jest mówić teściowej o tym, że nie jest Wam łatwo zajść w ciążę, bo można dostać od niej duże wsparcie

a) warto mówić, jeżeli wiemy, że będzie wsparciem, bo mniej więcej potrafimy ocenić, czy jest to dobry człowiek, czy człowiek, który czerpie przyjemność z czepiania się innych.
b) jeżeli jest uszczypliwa, to też warto spróbować i liczyć, że jej umysł się otworzy i zrozumie problem, ale jeżeli jej sensem życia jest uszczypliwość, to nawet nie zadowoli jej gwiazdka z nieba.

2. Jeżeli Teściowa wie o Waszych problemach i nadal daje przytyki, to znaczy, że jest zwyczajnie wredna i na to już nie ma lekarstwa, trzeba żyć i jakoś przełykać ten jad.

3. Komentarze społeczeństwa można ucinać mówiąc wprost, że się staracie, a jeżeli nie mówić to zdać sobie sprawę, że ludzie nie wiedzą, że istnieje niepłodność i traktują zachodzenie w ciąże, jako coś na JUŻ i zawsze muszą dodać swoje trzy grosze.

4. Nie dawać się ludziom i odpowiadać na takie typu raniące zaczepki, albo mówić wprost, że STARAMY SIĘ O DZIECKO I CIĄŻA NIE JEST NA ZAMÓWIENIE. Większość dziewczyn potwierdza, że taka postawa ucina pytania.

 

Teściowa na łożu śmierci.
Nagle wpada mucha do pokoju i teściowa wodzi za nią wzrokiem.
Nagle odzywa się zięć:
– Niech mamusia sobie nie przeszkadza.


Jeżeli spodobał Ci się ten tekst – kliknij share i udostępnij go na swojej tablicy

Będzie mi miło. Komu by nie było 😉