W tym tekście dowiesz się jak wybierane są plemniki do metody in vitro i na czym polega wybór najlepszych plemników przy użyciu hiauluronianu.


Nieprawidłowy wynik nasienia nie musi oznaczać niepłodności, a tylko wskazywać na obniżoną płodność. U około 90% pacjentów, u których stwierdzono odchylenia w badaniu, nie stwierdza się przyczyny niepłodności i kwalifikuje się ją do niepłodności idiopatycznej bez wskazania przyczyny. W takim przypadku zaleca się suplementację witaminami i zmianę stylu życia, a w przypadku braku postępów – techniki wspomaganego rozrodu.

Na podstawie wywiadu w przypadku niepłodności męskiej już na początku, zaleca się wyeliminowanie czynników, które obniżają płodność w celu poprawy ilości i jakości nasienia. Dla wielu par borykających się z problemem męskiej niepłodności w większości przypadków jedyną szansą na posiadanie potomstwa są techniki wspomaganego rozrodu (zapłodnienie in vitro).

Najczęstsze przyczyny niepłodności męskiej związane są z zaburzeniami parametrów nasienia

***

  • azoospermia, brak plemników w ejakulacie występuje u 1-2% diagnozowanych mężczyzn,
  • nekrozoospermia, brak żywotności plemników w ejakulacie,
  • oligozoospermia, liczba plemników w mililitrze < 15 mln,
  • astenozoospermia, mniej niż 32% plemników o ruchu postępowym,
  • teratozoospermia, mniej niż 4% plemników z prawidłową morfologią,
  • oligoastenoteratozoospermia, zaburzenia liczby, ruchliwości i morfologii,
  • normozoospermia, definiuje nasienie spełniające normy ustalone przez WHO,
  • aspermia, brak ejakulatu,
  • hipospermia, objętość ejakulatu między 0,5–2,0 ml,
  • hiperspermia, objętość ejakulatu powyżej 6 ml.

prawid

 

normy-nasienia

 

 

 

 

 

 

***

***

***


Powyższy fragment i grafiki pochodzą z artykułu “Co wpływa na męską płodność“, który powstał we współpracy z kliniką leczenia niepłodności InviMed.


Jak wybierane są najlepsze plemniki do metody in vitro?

 

Wszystko dzieje się za sprawą sprawnego oka embriologa i hiauluronianu, który jest liniowym polisacharydem. Jest to naturalna makrocząsteczka, występujący w dużych ilościach w płynie ciała ludzkiego, jest jedną z głównych substancji w przestrzeni, który otacza komórkę jajową człowieka. Dzięki tej substancji możliwa jest selekcja plemników o wysokiej zdolności do zapłodnienia. Plemniki o prawidłowiej budowie posiadają miejsca zdolne do wiązania się z polsacharydem. Dlatego hialuronian został przyjęty, jako selektor plemników. Plemniki zostają umieszczone na specjalnych szalkach, które wypełnia hialuronian. Część plemników o prawidłowej budowie wiąże się z tym polisacharydem, świadczy to o ich żywotności, dojrzałości i niższym odsetku uszkodzeń kwasu DNA wśród nich.

Tylko dojrzałe, ruchliwe plemniki wiążą się hialuronian przez swoiste receptory. Ta zdolność do wiązania się z kwasu hialuronowego nie istnieje u niedojrzałych plemników. Ponadto, test wiązania hialuronianu (HBA) reprezentuje wygodne i powtarzalne badania, którym celem jest również identyfikacja kandydatów do ICSI. Wynik testu może pomóc embriologowi w podejściu terapeutycznym i ocenie wyboru technik wspomaganego rozrodu, który będzie najlepszy dla danego pacjenta.

Co to jest ICSI? Kliknij

Badania wykazują, że plemniki uzyskane tą metodą mają większą ruchliwość, wyższy wskaźnik integralności DNA i lepszą jakość morfologiczną. Szansa na zapłodnienie komórki jajowej dzięki plemnikom wyselekcjonowanych tą metodą jest wyższa.

Pytania

Kiedy należy wykonać to badanie

Badanie należy wykonać w przypadku niepłodności idiopatycznej.

Do badania należy użyć mrożonego, czy świeżego nasienia?

Badanie materiału należy wykonać na świeżo oddanym nasieniu. Nasienie mrożone po odmrożeniu nie traci zdolności do wiązania z kwasem hialuronowym


Źródło:
1.Sperm functional tests. Sergio Oehninger, M.D., Ph.D.
2.Franken, Ph.D.2.Efficacy of Hyaluronic Acid in The Selection of Human Spermatozoa with Intact DNA by The Swim-up Method Aslihan Saylan, Ph.D* and Selcuk Duman, Ph.D