To będzie ostatni tekst z serii estrogenach

Przeczytaj pozostałe części cyklu o estrogenach:
1.Estrogen co to za hormon
2. Co to są fitoestrogeny?
4. Strączki w PCOS. Wolno, czy nie wolno.

 

Dziś trzymając się tematu, przedstawię badania z użyciem fitoestrogenów przez kobiety borykające się z problemem niepłodności.

Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego. Fitoestrogeny dzielą się na:  izoflawony, lignany i kumestany.  W produktach sojowych znajdują się głównie trzy izoflawony: genisteina (najwięcej), daidzeina i glyceteina. Ale źródłem fitoestrogenów jest nie tylko soja.

Zawartość izoflawonów w 100g produktów przykładowych:
Orzeszki ziemne –  0,26 mg
Mąka sojowa – 148 mg
Mozzarella sojowa – 7 mg
Makaron sojowy – 8,5 mg
Mleko sojowe – 10 mg
Tofu – 16 mg

Szklanka mleka sojowego zawiera 50 mg izoflawonów sojowych, a według USDA to 25 mg

Cała lista izoflawonów w poszczególnych produktach tutaj – USDA

+
Wpływ fitoestrogenów na płodność

Pluskwica groniasta (black cohosh) + klomifen + niepłodność idopatyczna

Badanie z użyciem pluskwicy groniastej podczas stymulacji klomifenem u kobiet z niepłodnością idopatyczną.

Pacjentki podzielono na dwie grupy. Obie grupy otrzymały cytrynian klomifenu 150 mg dziennie (od 3 dc do 7). Grupa I otrzymała dodatkowe fitoestrogeny w formie doustnej i była to taka roślinka Cimicifuga racemosa i jej wyciąg 120 mg /dzień od 1dc do 12 dc. To nie jest to samo co 120 mg izoflawonów sojowych! Każda z kobiet dostała zastrzyk HCG 10.000 jm kiedy pęcherzyk osiągnął >17 mm a estradiol w surowicy przekroczył 200 (pg /ml).

Wynik: stężenie estradiolu i LH było wyższe w grupie I (roślinka)  w porównaniu z grupą II. Grubość endometrium, progesteron w surowicy i ciąże były istotnie wyższe w grupie I. Ciążę występowały  znacznie częściej u kobiet w grupie pierwszej 36% w porównaniu do tych kobiet, które brały tylko clomid 14,6%.

Grupa pierwsza (roślinka)/ grupa druga

Endometrium   8,9 – 7,5
Progesteron  13.3  – 9.3
Ciąże 36.7% – 13.6%

 

Stwierdzono, że dodanie suchego ekstraktu C. racemosa (kłącze) do klomifenu może poprawić szybkość uzyskania ciąży. Przykładowa dawka w dostępnych preparatach na naszym rynku wynosi od 1,66 – 2,86 mg.

Wpływ fitoestrogenów na kobiety przed IVF

Badanie Unfer

W tym badaniu wzięło udział 214 kobiet podczas próby IVF, które spożywały 1500 mg izoflawonów na dobę, przez całą fazę lutealną od pobrania oocytów. Kompozycja w izoflawonów wynosiła 40% -45% genisteina, 40% -45% daidzeina i 10% -20%  glyceteina.

Wyniki:

Grupa z fitoestrogenami – 47 ciąż/155  (30,3%)
Grupa bez fitoestrogenów – 21 ciąż /129   (16,2%)

Soja i PCOS

Tak naprawdę do tej pory nie wiadomo, jaki wpływ na układ hormonalny ma soja. To, że ma powinowactwo do receptorów estrogenowych jest oczywiste, jednak jej działanie nie jest identyczne, jak działanie estrogenów. Jeżeli chodzi o wpływ soi na PCOS to mamy tylko 6 badań, które mówią o wpływie soi na PCOS. KLIK. Ostatnie z nich z 2016 roku (badanie) w którym kobiety z PCOS suplementowały 50 mg izoflawonów przez 12 tygodni. Badanie wykazało, że po 12 tygodniach w porównaniu do grupy placebo, izoflawony sojowe znaczne poprawiły niektóre parametry u kobiet z PCOS.

  • LDL i cholesterol spadł
  • Poziom insuliny spadł
  • Zwiększył się poziom glutationu (antyoksydant  naturalny) z 493,2 na 589,2 umol / l

Zapytacie, no dobrze, ale szkoda, że nie wiadomo, jak wyglądał ich profil hormonalny. Tutaj wjeżdża nam inne badanie KLIK w którym kobiety z PCOS spożywały 36 mg genisteiny przez 3 i 6 miesięcy.  Taka suplementacja nic nie zmieniła w poziomie hormonów, nawet hormonów tarczycy.

soja-pcos

 

Pluskwica + PCOS

Badanie na kobietach PCOS które podczas stymulacji klomifenem dostały pluskwicę groniastą.

WYNIKI:
Grupa 1 bez roślinki/2 clomid +roślinka
HCG podano 12dc/15dc
Endometrium 8,5mm/12,5mm

Działanie estrogenne i progestagenne czyli, który fitoestrogen jest najsilniejszy?

Zbadane wyciągi z Dong quai , koniczyny czerwonej, pluskwicy groniastej, niepokalanka pospolitego, lukrecji, chmielu oraz żeń-szeni azjatyckiego i północnoamerykańskiego pod względem siły do receptora estrogenowego wykazały, że najsilniejsza była koniczyna czerwona 2. chmiel 3. niepokalanek pospolity. Dong quai oraz lukrecja miały słabą aktywność. Żadnej zdolności nie wykazały żeń-szenie oraz pluskwica groniasta. W koniczynie dodatkowo zbadano, które substancje są najsilniejsze. Najsilniejsza z nich była genisteina, później daidzeina, biochanina A, formononetyna.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)

Ania


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło
1. The Effects of Soy Isoflavones on Metabolic Status of Patients With Polycystic Ovary Syndrome. Jamilian M1, Asemi Z1.
2. Is there a role for soy isoflavones in the therapeutic approach to polycystic ovary syndrome? Results from a pilot study. Romualdi D1, Costantini B, Campagna G, Lanzone A, Guido M.
3. The effect of soy phytoestrogen supplementation on thyroid status and cardiovascular risk markers in patients with subclinical hypothyroidism: a randomized, double-blind, crossover study. Sathyapalan T1, Manuchehri AM, Thatcher NJ, Rigby AS, Chapman T, Kilpatrick ES, Atkin SL.
4.Adding phytoestrogens to clomiphene induction in unexplained infertility patients–a randomized trial. Shahin AY1, Ismail AM, Zahran KM, Makhlouf AM.
5. The Effects of Soy Isoflavones on Metabolic Status of Patients With Polycystic Ovary Syndrome. Jamilian M1, Asemi Z1.