Wrogi śluz to termin, który oznacza zaburzenia występujące pomiędzy śluzem kobiety, a nasieniem mężczyzny, tworząc przez to nieprawidłowe warunki do przetrwania plemników w pochwie. Takie zaburzenie zaliczane jest do czynnika szyjkowego niepłodności i szacuje się, że może dotykać od 5% d 10% par niepłodnych.

Śluz szyjkowy

Jego zadaniem jest pomoc plemnikom w dotarciu w głąb macicy, ale to nie są jedyne jego funkcje. W skład śluzu wchodzą białka, woda i elektrolity. Za wydzielanie śluzu odpowiedzialny jest estrogen, którego stężenie wzrasta przed owulacją. Brak owulacji lub za niski poziom estrogenu może powodować zaburzenia w wytwarzaniu śluzu. Tuż po owulacji progesteron zmienia charakterystykę śluzu szyjkowego.

Plemniki w śluzie żyją 48 godzin po stosunku lub dłużej. Dłużej, to znaczy, że w większości przypadków jest to liczba 48 godzin, ale jak to bywa w naturze, teoria nie działa nigdy na 100% i istnieją badania, które wykazują obecność ruchliwych plemników w śluzie szyjkowym po 5 dniach od stosunku.

Uwaga na zapalenia pochwy i szyjki macicy

Podczas starań o dziecko należy zadbać o brak procesów zapalnych w obrębie narządów rodnych. Nadżerki, zapalenia i niewyleczone infekcje bakteryjne mogą prowadzić do zmiany pH śluzu szyjkowego, co może znacząco wpływać na poruszanie się w nim plemników.

Badanie PCT, służy do wykrycia, czy “niszczysz” plemniki partnera

Badanie to wykonuje się w dniach tuż przed spodziewaną owulacją w celu wykrycia liczby i ruchliwości plemników w śluzie i oceny jakości śluzu. Jeśli zostanie zdiagnozowany nieprawidłowy śluz szyjkowy, można wykonać inseminację wewnątrzmaciczną, która ma na celu ominięcie przez plemniki bariery, jaką stwarza szyjka macicy. Test po stosunku ma już ponad 100 lat i może go wykonać w klinikach leczenia niepłodności.

Na czym polega wykonanie testu po stosunku, który potwierdzi wrogi śluz:

  • należy wykonać go w okresie okołoowulacyjnym (najlepiej dzień przed owulacją),
  • owulację najlepiej wyznaczyć poprzez monitoring cyklu,
  • przez badaniem należy wykonać badanie nasienia oraz upewnić się, że nie występują stany zapalne, zakażenia bakteryjne lub grzybicze w pochwie oraz zakażenia układu moczowego (jeżeli wynik potwierdził wrogi śluz, a nie zostały wykonane te badania, należy je następnie wykonać, aby uznać wynik za prawidłowy)!!!,
  • stosunek powinien odbyć się po 2-dniowej abstynencji seksualnej,
  • pobranie próbki śluzu  powinno odbyć się po 6–8-12 godzin po współżyciu  (opracowania podają różne godziny),
  • ocena śluzu powinna być wykonana przy użyciu mikroskopu ( powiększenie 400 razy).
    ***

Wyniki testu

6-10 ruchomych plemników w preparacie świadczy o prawidłowym wyniku. Jeżeli w próbce znalazły się plemniki, ale nie wykazują ruchu, może to świadczyć o zaburzeniach ze strony układu immunologicznego, który niszczy komórki rozrodcze. Przed wykonaniem tego badania konieczne jest wykonanie badania nasienia.

 

Patrz: Objawy owulacji

***

Test szkiełkowy in vitro określa zasięg penetracji

Polega on na nałożeniu na szkiełko podstawowe pasma śluzu i nakraplaniu świeżego nasienia obok poprzedniej próbki. Obie krople dzieli przestrzeń, która po nałożeniu szkiełka nakrywkowego zostaje przerwana. Krople po zetknięciu wydzielają widoczną granicę. W tym badaniu ocenia się stopień penetracji, czyli w jakim czasie plemniki penetrują pasmo śluzu oraz ich żywotność po zetknięciu się z kroplą śluzu.

Wrogi śluz, jak go pokonać?

Rekomendowana metoda leczenia w zaburzeniach związanych ze śluzem jest INSEMINACJA. Należy pamiętać, o wyleczeniu stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych w obrębie szyjki macicy, które mogą zaburzać wyniki.

Patrz: Wszystko o inseminacji


TOWSRODKU.PL (5)

Pozdrawiam,

Ania


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej, ani żadnej innej. Przed zastosowaniem się do treści  znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.

źródło:
Przegląd kliniczny: niepłodność  Stephen Cohen
Czynnik szyjkowy niepłodności Cervical factor of infertility Małgorzata Sobstyl, Dorota Robak-Chołubek, Kinga Malec, Grzegorz Jakiel