Wiesz już, że kobiety w ciąży Cię prześladują. Ktoś jest w ciąży, ktoś właśnie dowiedział się, że jest w ciąży, ktoś właśnie rodzi i ktoś właśnie urodził, ktoś kupuje tort na urodziny lub kwiaty, bo żona urodziła oraz składa gratulacje sąsiadce w ciąży i współpracownicy, bo też jest w ciąży.

CAŁY ŚWIAT JEST W CIĄŻY!  A Ciebie ten świat dobija.

***

 

– Widziałeś, widziałeś – krzyknęła Toniepłodna chwilę po tym, jak minęła swoją sąsiadkę
– Co widziałem – zapytam Tomąż
– Przecież ona jest w ciąży! Jak mogłeś tego nie zauważyć, widać było delikatny zarys brzucha
– Może przytyła
*
– Sam przytyłeś! Nie dość, że będę musiała ją widywać codziennie, zmuszona pytać co u niej, a w odpowiedzi zwrotnej słuchać o jej stanie błogosławionym, to jeszcze Maria (koleżanka z pracy) powiedziała, że jest w ciąży i zamierza pracować do końca. Rozumiesz? DO-KOŃCA-CIĄŻY w biurku naprzeciwko mnie. Los ze mnie kpi i się na mnie wyżywa. Życzę im jak najlepiej, ale ciąże innych za mną łażą, dosłownie, a ja nie mogę się na niczym skupić, jak je widzę, bo rana się otwiera.  Jak mam wejść w strefę zen, jak na każdym kroku KTOŚ JEST W CIĄŻY.
*
– Przykro mi Kochanie. Chyba za bardzo się wczuwasz. Daj innym żyć, a ciąża to chyba jakiś normalny etap życia.
Wiesz co, nienawidzę kobiet w ciąży. Nie potrafię się wyzbyć tych myśli, chciałabym, ale to jest silniejsze od zdrowego rozsądku. Ostatnio popłakałam się, kiedy zobaczyłam stoisko z kremami do pielęgnacji w ciąży. Chyba zwariowałam.

***

Nie lubię kobiet w ciąży – powie większość kobiet niepłodnych. I nie chodzi tutaj konkretnie o człowieka, tylko o zawartość tego co nosi pod sercem i o brak zawartości pod sercem Toniepłodnej.

Kobiety starające się o dziecko łączą bardzo podobne odczucia w stosunku do wielu sytuacji i ludzi.  Ba, zaryzykuję stwierdzeniem, że kobiety, które starają się o dziecko myślą bardzo, bardzo podobnie. Tak samo reagują na comiesięczną porażkę, obsesyjnie robią testy, czytają o niepłodności w internecie, szukają szczęśliwych historii, mają bardzo podobne oczekiwania względem ludzi i swojego partnera. Wydaje nam się, że jesteśmy wyjątkowi, a nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak schematycznie reagujemy na dane sytuacje życiowe.

Wszystkim się udaje tylko nie nam!

Ile razy już wypowiadałaś te słowa? Ile razy wracałaś do domu po ogłoszeniu nowiny, padałaś z bezsilności. Dryfowałaś bezwiednie wpędzając się w poczucie winy. Powtarzając jak mantrę słowa: “Wszystkim się udaje”, “Za co mnie tak karzesz”, “Co ja zrobiłam”.

Cover fb

 

Czy jest coś w tym złego?

Czy jest na to jakiś sposób? Unikanie? Ograniczanie kontaktów? Te metody to tylko chwilowe polepszenie sytuacji, to ucieczka. Czy całe życie można uciekać? Przecież to meczy. To są emocje którym należy stawić czoła, spróbować – z czasem staniesz się coraz silniejsza i będziesz potrafiła sobie z nimi poradzić. Te doświadczania będą mniej bolały. Czy przestaną sprawiać ból? Nikt nie da Ci takiej gwarancji, ale zobaczysz, że z każdą zmianą Twojego podejścia do walki – będzie się zmieniał Twój stosunek do wielu sytuacji i ludzi.

Najlepszą metodą jest praca nad sobą i dbanie o siebie. Nikt nie zadba o Ciebie lepiej,  niż Ty sama. Boli Cię ,kiedy koleżanka gdera o ciąży? Powiedz jej to! Dowiedziałaś się o ciąży przyjaciółki – płacz ile wlezie, nawet przy niej. Znasz to uczucie, kiedy płaczesz jest Ci lepiej? Nie w kącie, a przy kimś. Zrób to i się nie powstrzymuj. Nie wstydź się tego, że nie lubisz świata w ciąży – przecież sama dobrze wiesz, że nie życzysz im źle. Kiedyś to uczucie minie i stanie się inne. Ewoluuje. Daj sobie na to czas i w tym czasie zadbaj o siebie.

To boli, zwyczajnie po ludzku, bo pragniesz. A w pragnieniu posiadania dziecka nie ma nic złego.

***

Nowiny o ciąży to jedna z najbardziej dołujących wiadomości podczas starań. Na pierwszym miejscu jest negatywny wynik testu ciążowego. Kobieta starająca się o dziecko, życzy jak najlepiej, ale dla niej wiadomość o ciąży – ZAWSZE będzie ciosem.

 

Pozostałe części:

1. Jestem w ciąży – słowa, które bolą

2. Seks jak w zegarku

3. Wina się napij, a będziesz w ciąży

tonieplodna-2