Testosteron zaliczany jest do androgenów. U kobiet hormon ten produkowany jest przez jajniki i nadnercza. Poziom testosteronu osiąga szczyt w wieku dojrzewania i wraz z wiekiem spada. U kobiet, które mają menopauzę obniża się aż o 50%. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór jest niepożądany w organizmie. W tej części – Jak obniżyć wysoki testosteron, znajdziesz jak wpływa na niego styl życia oraz dieta.

Wiele kobiet mających PCOS ma problem z wysokim poziomem androgenów, które mogą powodować u nich nadmierne owłosienie Hirsutyzm

Lista ziół, które wspomagają w walce z wysokim testosteronem i innymi androgenami.

Zioła które obniżają testosteron

Mięta pieprzowa i mięta zielona  

Badania przeprowadzone na 21 kobietach z hirsutyzmem – 12 z nich cierpiało na PCOS, a pozostałe 9 miało hirsutyzm niewiadomego pochodzenia. Badanie wykazało, że spożywanie dwa razy dziennie herbaty miętowej M.bspicata (mięta zielona) przez 5 dni w pierwszej fazie cyklu wpływa na obniżenie poziomu androgenów. Badania przeprowadzone na 42 pacjentkach z hirsutyzmem związanym z zespołem policystycznych jajników. Uczestnicy pili mięte pieprzową 2 razy dziennie, przez 1 miesiąc. Połowa grupy dostawała placebo – herbatę rumiankową. Po 30 dniach stwierdzono obniżenie poziomu wolnego i całkowitego testosteronu oraz wzrost poziomu LF i FSH u osób, które piły mięte.

Aby dowiedzieć się, jakich dawek użyto w badaniach, proszę kliknąć w różowy napis “mięta pieprzowa i mięta zielona”.

Saw Palmetto (palma sabałowa) dzięki niej możliwe jest zahamowanie enzymu 5-alfa reduktazy, który przekształca testosteron do dihydrotestoreronu, który jest odpowiedzialny za nadmierne owłosienie.  Ta roślina szczególnie zalecana jest kobietom mającym PCOS oraz hirsutyzm

Majeranek  Badanie przeprowadzone na kobietach z PCOS, które zażywały herbatę z majeranku dwa razy na dobę przez 1 miesiąc, wykazało zmniejszone poziomu insuliny na czczo i DHEA-S (androgen)

Wyniki badań przed i po 30 dniach picia herbaty z majeranku  

DHEA-S (umol L  ) 9,15  – 7,73
Insuliny na czczo (iU mL )  7,60 – 5,71

Maca

Maca reguluje produkcje estrogenów, testosteronu i progesteronu przy czym nie zawieraj w swoim składzie hormonów. Maca wspomaga przysadkę, nadnercza i tarczycę. Osoby, które stosowały macę mając PCOS po 4-6 miesiącach zaobserwowały zmniejszenie nadmiernego owłosienia, trądzik oraz częstości występowania nieregularne cykle miesiączkowe. Zdarzały się przypadki, które nie miesiączkowały od 1-3 lat i pojawiła się u nich miesiączka. Nastąpiła również poprawa w progesteronie po 4-12 tygodniach. U osób z upośledzoną tolerancją glukozy i zespołem metabolicznym lub chorych na cukrzycę typu 2, wykazano poprawę w regulacji poziomu glukozy we krwi stosując preparaty z macą.

Aby dowiedzieć się, jakich dawek użyto w badaniach, proszę kliknąć w różowy napis “maca”

Lukrecja

Lukrecja stosowana jest przez tysiące lat – wpływa na układ hormonalny ze względu na zawartość izoflawonów (fitoestrogenów), ale dodatkowo są to inne substancje zawarte w korzeniu. Fitoestrogeny działania podobnie, jak estrogen (łagodzą objawy menopauzy i zaburzenia miesiączkowania). Lukrecja może obniżać poziom testosteronu i wpływać na nadmierne owłosienie wśród kobiet. Nie nadaje się dla osób z wysokim ciśnieniem. Działa na bóle miesiączkowe, PMS, PCOS, za wysoki testosteron, nadmierne owłosienie, wysoka insulina

Aby dowiedzieć się, jakich dawek użyto w badaniach, proszę kliknąć w różowy napis “lukrecja”

Piwonia

Jest naturalnym sprzymierzeńcem płodności, która działa na obniżenie stężenia testosteronu . Dodatkowo zmniejsza ilość LH we krwi i wpływa pozytywnie na zmniejszenie mięśniaków macicy. Piwonia działa na wysoki testosteron, wysokie LH, PCOS po odstawieniu antykoncepcji (wysokie LH), mięśniaki macicy Wiele wzmianek sugeruje, że spożywanie tego specyfiku obniża poziom testosteronu u kobiet z PCOS.

Aby dowiedzieć się, jakich dawek użyto w badaniach, proszę kliknąć w różowy napis “piwonia”

Lukrecja i piwonia 

Na 20 niepłodnych kobiet z Japonii, spożywanie lukrecji i piwonii obniżyło testosteron u 90% kobiet z czego 25% zaszło w ciąże.W innym badaniu wzięły udział 34 kobiety z PCOS, które brały 7,5 gram mieszanki ziół lukrecji i piwonii przez 24 tygodnie. U żadnej z Pań nie zaobserwowano skutków ubocznych brania tego specyfiku, a po 4 tygodniach po rozpoczęciu leczenia, zaobserwowano zmniejszenie poziomu testosteronu we krwi surowicy. Po 12 tygodniach leczenia, średni poziom testosteronu był mniejszy u 35% pacjentów, którym udało się zajść w ciąże w tym czasie.Wynik badania jest taki, że zioła zmniejszyły poziom testosteronu w surowicy. Dodatkowo jeszcze zmniejszyły stosunek  LH/FSH po 24 tygodniach leczenia.

 

Wejdź na stronę Akademii i skorzystaj z niespodzianek, które przygotowałyśmy dla Ciebie

Polub Akademię na Facebooku


źródło:
Pozostałe wpisy www.towsrodku.pl
Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.