Płodny sklep

Diety, webinary, ebooki, które zwiększają płodność.

ZAPRASZAM NA MÓJ INSTAGRAM 

Dni płodne  to czas w których występują największe szanse na zajście w ciąże, a czy wiesz w których dniach w płodnym okienku istnieją największe szanse?

Zacznijmy od początku

Faza folikularna trwa około 10- 14 dni (jeżeli kobieta ma w miarę regularne cykle) w przypadku np. Pań z PCOS faza może się wydłużać). Liczy się ją od pierwszego dnia miesiączki aż do wyrzutu hormonu luteinizującego (LH).

W fazie folikularnej, podwzgórze, wydziela hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH). Hormon ten stymuluje przysadkę do uwalniania hormon folikulotropowego (FSH).

FSH stymuluje rozwój pęcherzyków w jajnikach. Zwykle jeden z tych pęcherzyków staje się pęcherzykiem dominującym, a w nim zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Pozostałe pęcherzyki, które były stymulowane, zatrzymują się rozwoju.

Pęcherzyk dominujący wytwarza estrogen, który wydziela do krwiobiegu kobiety. Wzrastające poziomy estrogenu powoduje, że przysadka zaczyna zmniejszać wytwarzanie FSH.

 

 

Owulacja

Fazę owulacyjna rozpoczyna się w momencie wzrostu LH, a kończy  owulacją, która polega na uwolnieniu komórki jajowej z dominującego pęcherzyka. Przed owulacją następuje maksymalne stężenie poziomu estrogenu, który stymuluje przysadkę do uwalniania LH. Około 32 do 36 godzin po rozpoczęciu uwalniania LH, z pęcherzyka dominującego uwalnia się komórka jajowa.

Niektóre kobiety mają krótsze, a niektóre dłuższe cykle i występowanie owulacji zależy od długości cyklu.

Jeżeli miesiączka występuje u  ciebie co 28 dni to najlepszą szansą na zajście w ciążę jest czas pomiędzy 11 i 14. Jeżeli masz miesiączkę co 24 dni to owulacja wystąpi około 10 dnia, a dni płodne rozpoczną się około 7 dnia cyklu.

Kiedy są największe szanse na ciąże?

5 dni przed owulacją i dzień owulacji to najbardziej płodny czas w cyklu!

Dlaczego pięć dni? Bo tyle uznaje się, że mogą żyć plemniki. Dlaczego dzień po owulacji? Bo komórka jajowa może być zdolna do zapłodnienia 24 godziny po uwolnieniu.

 

A w których dniach podczas dni płodnych najlepiej współżyć?

35% szans na zajście w ciąże to dzień przed owulacją
25% w dniu owulacji

6 dni przed owulacją szanse wynoszą 0%

 

Najlepiej współżyć dwa dni przed owulacją i w dniu owulacji.

Zobaczcie jak drastycznie spadają szansę dzień po owulacji.ovulation-chance-of-conception

Źródło wykresu 

Inne dane z 1995, delikatnie mówiąc trochę stare, nie wiem, czy sposób zbierania danych i wyniki byłby w dobie postępu analityki podobne, ale wykres zostawię.

*4 dni przed owulacją, wynik większy, niż 3 dnia – być może to jakiś błąd w analizie lub zbieraniu danych,albo faktycznie tak jest. Na tym wykresie największe szanse występują w dniu owulacji.

pobrane

źródło: Wilcox AJ
źródło wykresu 

Mamy owulację i co dalej?

Endometrium ma właściwości adhezyjne, czyli możliwe jest przyleganie do niego innych struktur jedynie w okresie „okna implantacyjnego”.

Zapłodniona komórka jajowa, znajdując się w macicy, dokonuje jednego z ważniejszych momentów od którego zależy jej dalszy rozwój – zaczyna się implantacja, czyli zagnieżdżenie zarodka. Ciałko żółte, czyli taki twór, który powstaje z pęcherzyka po uwolnieniu komórki jajowej produkuje progesteron.

Progesteron zapobiega odrzuceniu płodu przez układ odpornościowy matki

„Produkowany przez ciałko żółte odpowiada za przygotowanie endometrium do implantacji, jak również modyfikację odpowiedzi immunologicznej matki zapobiegającej odrzuceniu allogenicznego płodu. Powoduje on bezpośrednie hamowanie „pro-poronnej” odpowiedzi komórkowej typu Th1 poprzez indukcję syntezy PIBF (progesterone -induced blocking factor) we krwi krążącej i na poziomie trofoblastu, supresję cytokin „antyciążowych”, a także na drodze blokowania aktywności i proliferacji cytotoksycznych komórek T i komórek naturalnych zabójców (Natural Killers – NK). Poza działaniem bezpośrednim, progesteron odpowiedzialny jest również za pośrednie hamowanie odpowiedzi komórkowej typu Th1.”

cytat pochodzi z Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczącego stosowania progesteronu w ginekologii i położnictwie.

Implantacja to moment w którym blastocysta łączy się z ciałem kobiety. Ważna rolę odgrywa tutaj endometrium, czyli błona wyścielająca jamę macicy, która dzięki odpowiednim hormonom, została przygotowana na przyjęcie zarodka. Implantacja zachodzi między 6 a 10 dniem po zapłodnieniu. Blastocysta dostaje się do jamy macicy około 5-6 dnia po owulacji. Kiedy blastocysta znajdzie się w macicy, osłonka przejrzysta, która ją otacza pęka pod wpływem enzymów proteolitycznych. Kluczową rolę przy przygotowaniu endometrium bierze udział prawidłowo rozwinięte ciałko żółte.

Więcej o implantacji: Zagnieżdżenie zarodka w macicy 

ovulation-to-implantation

.

Dni płodne objawy

Ból owulacyjny

Powszechnie znany, jako objaw owulacji. Ból może być zlokalizowany w dolnej części pleców lub w podbrzuszu. Około 20% wszystkich kobiet doświadcza uczucia bólu związanego z owulacją. U większości kobiet ból nie trwa zbyt długo, od kilku minut do kilku godzin. Może towarzyszyć temu uczucie “pełnego brzucha”. W niektórych przypadkach dyskomfort może się utrzymywać się do kilku dni.

Ból owulacyjny

Ból może wystąpić przed, w trakcie lub po owulacji. Niektóre kobiety uznają bóle, jako objawy owulacji, jednak, jak wspominałam wcześniej, taki ból może występować przed owulacją i po. Warto w tym okresie wybrać się na badanie USG, które wskaże nam na jakim etapie znajduje się pęcherzyk. Może się okazać, że kobieta błędnie oceniała owulację.

Ból może świadczyć o owulacji, ale nie zawsze musi ją oznaczać. Należy pamiętać, że owulację można na 100% potwierdzić w badaniu przy pomocy USG z powtórzonym badaniem za kilka dni i obrazem ciałka żółtego. Ból jest odczuciem subiektywnym i może również wprowadzać kobiety w błąd.

Ból jest odczuwalny głównie w dolnej części brzucha i miednicy. Występuje mniej więcej w środku cyklu miesiączkowego. Ból pojawia się nagle i znika  w ciągu kilku godzin.

Gdy ból jest wyczuwalny lub długotrwały, można przeprowadzić badanie USG jamy brzusznej, by wykluczyć inne przyczyny. Ból może być mylony z zapaleniem wyrostka robaczkowego.

Dlaczego boli?

Jednym z potencjalnych przyczyną bólu jest podrażnienie otrzewnej. Podczas owulacji  płyn z pękniętego pęcherzyka może powodować jej podrażnienie.

O bólu owulacyjnym możemy mówić jeżeli:

  • Występuje tylko po jednej stronie
  • Przechodzi on po kilku minutach lub kilku/kilkunastu godzinach. Może trwać 24 do 48 godzin.
  • Może zmieniać strony z miesiąca na miesiąc
  • Rozpoczyna się w połowie cyklu miesiączkowego

Zobacz: Objawy owulacji 

Dni płodne i niepłodne

Wiemy, kiedy występują dni płodne, a więc za dni niepłodne uznaje się wszystkie dni poza płodnym okienkiem i będą one zależne od długości cyklu i dnia owulacji.

Dla przykładu, kobieta, która ma owulację 14 dnia cyklu, który trwa 28 dni.

1dc-7dc – czas niepłodny o ile owulacja wystąpi 14 dnia cyklu
8dc – 14dc/15dc – czas największej płodności 
15dc- 28dc – można uznać za czas niepłodny


 

Wejdź na stronę Akademii i skorzystaj z niespodzianek, które przygotowałyśmy dla Ciebie

Polub Akademię na Facebooku


źródło wykresu: yourfertility.org.au
z
ródło obrazka „Implantacja”: www.ovulationcalculator.com