ZAPRASZAM NA MÓJ INSTAGRAM

Aby zarodek skutecznie przeszedł proces implantacji, niezbędny jest do tego prawidłowe rozwinięte i receptywne endometrium. Endometrium to błona wyścielająca wnętrze macicy, a jej rozrost możliwy jest dzięki działaniu estradiolu i progesteronu. Te dwa hormony wpływają również na receptywność endometrium, czyli zdolność do przyłączania się obcych struktur.

Jak zwiększyć endometrium dietą?

Endometrium składa się z dwóch odmiennych struktur komórkowych – warstwy nabłonkowej i podścieliska. Estrogeny powodują proliferację i pogrubienie endometrium, a progestageny wywołują zmiany sekrecyjne. Warto wspomnieć również o ukrwieniu „odżywieniu” endometrium o którym pisałam tutaj:

***

Wpływ wina na endometrium

***

Co to jest implantacja. Implantacja to moment w którym blastocysta łączy się z ciałem kobiety. Implantacja zachodzi między 6 a 10 dniem po zapłodnieniu. Blastocysta dostaje się do jamy macicy około 5-6 dnia po owulacji. Kiedy blastocysta znajdzie się w macicy, osłonka przejrzysta, która ją otacza pęka pod wpływem enzymów proteolitycznych.  Kluczową rolę przy przygotowaniu endometrium bierze udział prawidłowo rozwinięte ciałko żółte.

Przyczyny, które mają wpływ na niepowodzenie implantacji:

  • nieprawidłowości chromosomalne zarodka,
  • nieodpowiednie przygotowanie endometrium spowodowane niedomogą lutealną,
  • zaburzenia immunologiczne,
  • zaburzenia metaboliczne (hyperinsulinemia),
  • zaburzenia układu krzepnięcia (trombofilie).

 

Więcej: Implantacja zarodka, dlaczego się nie udaje

 

Jak zbadać, czy masz cienkie endometrium?

W tym celu należy udać się do lekarza, który wykona przezpochwowe USG. Wizytę należy umówić „mniej więcej” w dniu owulacji. Jeżeli nie wiesz, kiedy masz owulację, to warto wybrać się na monitoring cyklu i mieć wgląd w to, jak on wygląda.

 

Ile powinno wynosić endometrium?

Do tej pory nie ma badań, które potwierdziłyby ile musi wynosić endometrium. Za minimalne warunki przyjęto wartości od 5/6 do 8 mm (taka jest rozpiętość w badaniach) najczęściej akceptowaną dolną granicą jest 7 lub 8 mm pod koniec fazy folikularnej. Wiele badań wykazało powiązanie pomiędzy cienkim endometrium, a niskim wskaźnikiem implantacji.

W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku, zbadano 2464 cykle. Częstotliwość ciąż był wyższa 44,5% u kobiet z grubością endometrium powyżej 7 mm, u kobiet z endometrium poniżej 6 mm częstotliwość spadła do 29,4%, 

Skąd to cienkie endometrium?

Przyczyn może być wiele. Cienkie endometrium może być efektem antyestrogenowym spowodowany przez leki, długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (powyżej 10 lat) – endometrium nie odpowiada na estrogen, Może mieć podłoże idiopatyczne. Przebyte zabiegi z naruszeniem błony również mają na to wpływ, jak i zaburzenia w przepływie macicznym – przepływ krwi, czyli potocznie mówiąc jego odżywienie. Patrz: Wino na endometrium.

Czy clostibegyt może upośledzić  endometrium?

Clostilbegyt upośledza endometrium poprzez efekt antyestrogenowy. Taki efekt działa niekorzystnie na endometrium i śluz szyjki macicy.

Klomifen przyłącza się w miejsca, gdzie normalnie powinien przyłączać się estrogen i to powoduje zmniejszenie wydzielania śluzu i endometrium. 

***

Jak zwiększyć endometrium?

Odżywianie i dieta
Zalecana dieta to taka, która wpływa na większe ukrwienie narządów, czyli zdrowa dieta, która uelastycznia naczynia. W tym wpisie – TUTAJ – opisałam, jak możesz zwiększyć endometrium dietą.


Zapraszam Cię na mojego Facebooka i Instagrama

TOWSRODKU.PL (5)

Ania


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.

1. Implantacja a antygenowość ludzkiego endometrium. Alicja Halbersztadt , Jarosław Pająk , Przemysław Nowicki, Irena Jałocha, Marian Stanisław Gabryś.
2. Leczenie pacjentów z „cienkim” endometrium – ciągłe wyzwanie. Prof. Raoul Orvieto