Święta to czas trudny dla par starających się o dziecko.

Nie ma nic bardziej dołującego, niż przypominanie tego, że między zdrowiem i szczęściem, ważną częścią w życiu człowieka jest potomek, który musi być za rok przy rodzinnym stole i którego z dobroci serca, życzy każdy wujek, ciocia, babcia, wszyscy znajomi z pracy i sąsiedzi.

Święta to okres w którym usłyszysz wiele takich życzeń, zapewne część z nich spowoduje u ciebie smutek i żal.

Jak odpowiadać na nieprzyjemne życzenia

Jeżeli nie powiedzieliście nikomu o swoim problemie to skąd inni mają wiedzieć, że to tak delikatny temat? Mogą się domyślić – zapewne przeszło Ci przez myśl. Ja też bardzo bym chciała, żeby ludność była tak otwarta i była w stanie dostrzec wszystko co się wokół nich dzieje – tak jednak nie jest.

Ludzie w natłoku swoich spraw, swojego życia i tego, że nigdy nie mieli styczności z osobami niepłodnymi, nie są w stanie zauważyć, którą parę w ich kręgu ten problem dotyczy.

Zamień dopytywanie w kibicowanie

Jak wiele z Was, myślałam, że kiedy powiem głośno o staraniach, to nikt mnie nie zrozumie. Jeden, drugi raz i DOPYTYWANIE zamieniło się w KIBICOWANIE. Jednak to Ty/Wy jesteście odpowiedzialni za stworzenie sobie komfortu i to w Twoich/Waszych rękach leży wszystko, również to, że życzenia od cioci Krystyny zranią po raz setny i czy Kuzynka odpuści niekończące się historie o problemie z wyborem ścian w pokoiku dziecięcym. Póki milczysz to Krystyna nie zrozumie.

Czy warto mówić wszystkim, że się staracie?

Pamiętaj, że dopóki nie powiesz nic, większość osób nawet nie będzie zdawała sobie sprawy, że możecie mieć problem. Część z nich nawet nie zrozumie tego co do nich mówicie, rzucając przy tym tekstem “Sąsiadka, sąsiadki po 10 latach zaszła”. Machnij ręka i nie oczekuj wiele od takich osób.

Święta

Święta to czas trudny dla par starających się o dziecko. To rodzinne zjazdy z których para nie może się wymiksować. Normalnie, już dawno unikalibyście Marysi z Tomkiem, która jest w drugiej ciąży.

Która pewnie nie wie o tym, że się staracie i przy życzeniach palnie trzymając się za brzuch “I życzę Wam tego, bo to jest najważniejsze” – odwracając się, jak gdyby nigdy nic w stronę miski z barszczem.

Po niej przyjdzie dziecko kuzynki, które będzie chciało na ręce i każdy na trzy, cztery, krzyknie “Pasuje Wam, na co czekacie”. Z rodzinnego zjazdu wyniesiesz resztkę mazurka i sceny okropnych życzeń oraz widok kuzynki marudzącej na dziecko. Kuzynki, która miałaś wrażenie, że specjalnie rozmawia o ciąży, pomimo, że ty nie wykazywałaś zainteresowania tematem od pierwszego zdania.

Wracając do domu, wybuchniesz płaczem. Cały wieczór czekałaś, żeby to zrobić. Wybuchniesz, wyzywając wszystkich, że nie przejawiają myślenia i nic nie rozumieją. Będziesz zła, że Twój partner zaprowadził cię tam, że to jego wina, bo siedział cicho i Wesołych beznadziejnych Świąt wszystkim, a propo wina, to kieliszek na zszargane nerwy poproszę raz.

Nazywanie emocji i mówienie o nich innym, jest lepsze, niż tłumienie ich i budowanie oczekiwań względem ludzi, którzy nawet nie zdają sobie sprawy, że mają Was wspierać. Ludzie nie wiedzą i to właśnie z tej nieświadomości Was ranią. Sztampowym zestawem życzeń dla młodej, bezdzietnej pary jest życzenie im dziecka. To nie złośliwość, tylko brak znajomości tematu, a kto wie, jaka byłaby sytuacja, gdybyście w tamtym roku powiedzieli, że walczycie o dziecko.

Trzymajcie się ciepło i Wesołych Świąt,
Anna Mazur-Gajo

 

17951706_1391608104216102_3729493903955400472_n