Wiele osób trafia na bloga wpisując frazę „kiedy najwcześniej wykonać test ciążowy”. Miałam już dawno o tym wspomnieć i poruszyć kilka istotnych faktów, bo wiem, jak podczas starań obsesyjnie wiele z Was doszukuje się symptomów ciąży i nie ciąży jeszcze przed miesiączką.

***

Przeanalizujmy najpierw, jak wygląda zapłodnienie i dlaczego robienie testów ciążowych z napisem „Wykrywa ciąże po 48 godzinach” dwa dni po owulacji jest bez sensu.

Najpierw, żeby była ciąża, potrzebny jest do tego kontakt seksualny lub inne zabawy, dzięki którym plemniki mogą dostać się do kobiety – wybaczcie kolokwializm, ale na swojej drodze, naprawdę słyszałam już tyle dziwnych pytań na temat możliwości zapłodnienia. Nasienie musi znaleźć się w pochwie kobiety.

***

Jak wygląda zapłodnienie?

 

Plemniki muszą zostać wprowadzone przez mężczyznę do dróg rodnych kobiety podczas stosunku płciowego, który kończy się wytryskiem nasienia w którym znajduje się plemniki, substancje odżywcze i substancje, które zmieniają Ph pochwy, żeby im tam był miło i sympatycznie. Plemniki są bardzo mądre i kierują się w stronę substancji wydzielanych przez komórkę jajową. Odżywiają się fruktozą pochodzącą ze spermy i dzięki niej mają energię machać witkami i się przemieszczać.

Kiedy plemnik dotrze do komórki jajowej to przykleja się do niej – jak mężczyzna do kobiety :). Następnie plemnik przyklejony do komórki jajowej uwalnia z akrosomu substancje chemiczne rozpuszczające osłonki jajowe. W miejscu zetknięcia z plemnikiem jajo uwypukla się, tworząc wzgórek przyjęcia, do którego wnika główka plemnika. I tutaj następuje piękne zapłodnienie. Po tym akcie, komórka wytwarza nową osłonkę i nie może być już zapłodniona przez inny plemnik.

Szybko, krótko, jedziemy dalej.

 

 

Kiedy najwcześniej wykonać test ciążowy

 

Komórka jajowa po zapłodnieniu, ulega licznym podziałom i ma to miejsce w trakcie jej wędrówki wzdłuż jajowodu do macicy w której zapłodniona komórka zagnieździ się na dobre. Wykonywanie testów ciążowych dwa dni po owulacji jest bez sensu, bo komórka jeszcze wędruje do macicy. Jeżeli zarodek znajdzie się w stadium blastocysty (5-6 dzień) następuje zagnieżdżenie w jamie macicy. Blastocysta to ostatni etap rozwoju zarodka i dopiero wtedy zaczyna się wytwarzanie hormonu beta hCG (najczęściej ma to miejsce w 21 dc jeżeli owulacja była 14 dc).


Testy „Wykrywa ciąże po 48 godzinach” kierują się zasadą 

14 dc następuje owulacja + 7 dni później zagnieżdżenie + 48 godzin na wytwarzanie bety hCG + dzień kolejny to dzień wykonania testu = 10 dni po owulacji.


 

Na rynku te testy mają czułości 10mlU/ml  i są to testy dla najbardziej zniecierpliwionych. Testy o czułości niższej (25mlU/ml) mogą nie wykazać jeszcze zawartości beta hCG 10 dni po owulacji, a niepotrzebnie tylko zestresują kobietę. Testy o czułości 25mlU/ml do testów 25mlU/ml są sobie nierówne. To znaczy, że jedne wychodzą, a inne nie. W takim przypadku, może się zdarzyć, że na jednych pokaże się słaba kreska, a na innych nic. Dlatego zaleca się kupowanie dwóch różnych opakowań testów ciążowych.

Robienie testów o czułości 25mlU/ml nie zawsze wykryje ciąże na wczesnym etapie (nawet po 14 dniach od owulacji ). Na tym etapie powinno wyjść badanie z krwi. Jeżeli masz pewność, że owulacja była 14 dni temu – wykonaj badanie w laboratorium.

Stężenie we krwi hormonu beta-hCG będzie zawsze większe, niż w moczu. Może się zdarzyć, że wartość z krwi przekroczy 25mlU/ml,  a test ciążowy nie pokaże jeszcze zabarwionej kreski testowej.

Dlatego, jeżeli bierzesz progesteron, ważne jest robienie testów z krwi, a nie testów z apteki przed jego odstawieniem.

Testy a nieregularne miesiączki

Przy nieregularnych miesiączkach lub późnych owulacjach, robienie testów 28dc może dać wynik nieprawidłowy. Stąd często takie wypowiedzi, niepotrzebnie dają złudne nadzieje kobietom, które znają termin owulacji. „Mi test w 40 dc nie wyszedł, ale wyszedł w 50dc”. Nie wiadomo kiedy była owulacja, jakie testy były robione itp. Czasem nie warto słuchać takich przykładów, ale wiem, że dla osób starających się o dziecko to nadzieja, którą ciężko odrzucić. Druga faza cyklu, czyli ta w której następuje zagnieżdżenie jest zazwyczaj stała lub może skrócić się z powodu zaburzeń hormonalnych. Jeżeli wystąpiła owulacja, rzadko kiedy zdarza się, że trwa w nieskończoność. Jeżeli istnieje ryzyko ciąży, a nie potrafisz wskazać owulacji – wykonaj test ciążowy, albo badanie z krwi 14 dni po stosunku.

***

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy

***

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że testy powinny być wykonane w dniu spodziewanej miesiączki.  Rozumiem jednak, że wiele z Was w dniu miesiączki wykonuje już setny test ciążowy. No cóż, taka natura kobiety starającej się o dziecko.

Przeczytaj: A czy dziś znowu wpatrywałaś się w jedną kreskę na teście ciążowym?

 

Testy ciążowe czułość diagnostyczna i analityczna

***

Testy ciążowe posiadają czułość diagnostyczną na poziomie 99,5% co oznacza, że w tylu procentach jest w stanie wskazać obecność beta-hCG  w moczu. Czułość analityczna wynosi  25 mlU/ml lub 10mlU/ml i oznacza najmniejszą ilość danej substancji, którą można wykryć przy pomocy testu.


Zapraszam Cię również na Facebooka i Instagrama


Blog ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się na blogu należy skonsultować się z lekarzem.