Gazpacho, bo tak nazywa się ta zupa, to bardzo popularna potrawa pochodząca z Andaluzji. Podawana jest na zimno i jest bardzo prosta w przygotowaniu.

Zupa jest świetnym pomysłem na obiad dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Znajdziesz w niej masę pomidorów, paprykę, która ma dużo witaminy C, ogórka, oliwę z oliwek, cebulę i czosnek a także czerstwe pieczywo pełnoziarniste.

Oryginalna zupa, która była robiona bardzo dawno temu, była zmieszana z nieświeżym chlebem, oliwą z oliwek, czosnkiem oraz wodą. Jeżeli były dostępne warzywa to takie też się w niej znalazły.

Gazpacho  przekształciła się obecnie w różne odmiany, najbardziej popularne na całym świecie jest odmiana pomidorowa, podawana na zimno. I taką właśnie widzicie na zdjęciach. 🙂

gazpacho przepis

Składniki:

  • 4 duże pomidory malinowe
  • 1 papryka
  • 4 -5 ogórków gruntowych lub 1 duży szklarniowy
  • 2 ząbki czosnku
  • 1/2 cebuli
  • 3 kromki czerstwego chleba (ja użyłam 7 ziaren)
  • 3 szklanki wody
  • przyprawy: sól i pieprz.

Przygotowanie

Warzywa dokładnie umyj. Pomidory sparz wrzątkiem i zdejmij skórkę oraz wykrój zieloną, twardą część szypułki. Ogórka obierz ze skórki. Warzywa pokrój na mniejsze kawałki.

Zostaw 2 paski papryki i kilka kostek ogórka do przystrojenia talerza.

Umieść wszystkie warzywa i chleb w misie miksera. Dodaj 3 szklanki wody, oliwę i przyprawy. Zmiksuj. Gotowe. 🙂

Zupę możesz podawać z grzankami, serem feta, świeżymi ziołami.

 

Co dobrego jest w tej zupie?

Tak zupa świetnie sprawdzi się w gorące dni. 🙂 Ma dużo witamin i antyoksydantów. 

Zmiksowany pomidor to prawdziwa bomba zmiatająca wolne rodniki. Pomidory mają wysoką wartością odżywczą i cieszą się bardzo dobrymi właściwościami zdrowotnymi i dietetycznymi.

Owoce pomidora są dobrym źródłem witaminy C – w 100g  znajduje się 25mg oraz witaminy z grupy B, prowitaminy A i soli mineralnych. Pomidor zawiera cenny likopen, który w świeżych owocach pomidora waha się w granicach od 0,88 do 7,74 mg w 100 gramach (30 mg likopenu to dawka zalecana). Likopen wymiata wolne rodniki i zapobiega stresowi oksydacyjnemu.

Gazpacho z pomidora będzie dobre dla mężczyzn, którzy mają obniżone parametry nasienia

A czy Ty masz  sobie za dużo wolnych rodników?

Nadmiar wolnych rodników powstaje w naszym poprzez nieprawidłowy styl życia, stres, dietę, papierosy, infekcje bakteryjne lub wirusowe.

 

IMG_8440 gazpacho przepis

Tutaj są niespodzianki 🙂